Zdzięsławice

Liczba mieszkańców: 246

Powierzchnia: 220,4 ha

Sołtys: Marian Baran, Zdzięsławice ul. Świerkowa 1


Jedna z najmniejszych, pod względem ilości mieszkańców, miejscowości Gminy Michałowice. Zdziesławice sa położone w centrum Gminy, z dala od głównych ciągów komunikacyjnych.

Strona internetowa sołectwa: www.zdzieslawice.ovh.org


Historia:

Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1374 r. Nazwa wsi jest patronimiczna i pochodzi od osoby o imieniu Zdzisław lub Zdziesław. Wieś występuje w źródłach również jako: Zdziesławicze, Zdzięsławice, Dziesławice.
W 1396 roku Spytek z Melsztyna, wojewoda i starosta krakowski, wyznaczył granice wsi Raciborowice i Zdziesławice, w związku ze sporem kapituły krakowskiej z Deresławem i Florianem oraz ich matką - dziedzicami Zdziesławic.

W średniowieczu granice Zdziesławic wyznaczały narożne kopce ziemne. W wieku XV właścicielem wsi był rycerz Jan herbu Gryf. Wtedy wieś miała łany kmiece, zagrody, karczmy, a z folwarku dziesięcina byłą płacona kościołowi w Więcławicach. W 1581 r. właścicielem Zdzięsławic był kanonik krakowski.

Przez Zdzięsławice z Księżniczek do Więcławic, na Sieborowice szedł ważny trakt publiczny z Krakowa do Wielkopolski i Prus.

Do zaborów wieś należała do powiatu krakowskiego, potem do miechowskiego. W 1791 r. wieś ma 14 domów, w tym dwór. Zamieszkuje wówczas Zdzięsławice 87 mieszkańców Dla porównania sąsiednie Więcławice mają wówczas 29 domów i 174 mieszkańców. Zdzięsławice znajdowały się w zaborze rosyjskim i były miejscowością graniczną.

Własność duchowną zniesiono dopiero w latach 1817 – 1819.