Rok powstania: 1965
Liczba członków: 25 Wola Więcławska,
tel. 668 466 902 (prezes)Prezes: Tomasz Grochowski
Naczelnik: Rafał Bednarczyk
Wiceprezes: Marcin Glaz
Zastępca Naczelnika: Edyta Buczek
Sekretarz: Jolanta Krawczyk
Skarbnik: Janusz Brożek
Gospodarz: Wojciech Bednarczyk

Jednostka straży pożarnej w Woli Więcławskiej została założona w 1965 roku przez Adama Dziarkowskiego, Stefana Czarneckiego, Piotra Kawulę, Romana Krzyworzekę, Fryderyka Kamińskiego, Stanisława Włodarczyka, Stanisława Klimka oraz Stanisława Krawczyka. 22 maja 1966 roku na wyposażeniu OSP znalazła się motopompa, natomiast 3 września 1967 roku mieszkańcy wsi ufundowali druhom sztandar. W 1971 roku na budynku tymczasowej remizy zamontowano elektryczną syrenę alarmową. Dom Strażaka z prawdziwego zdarzenia rozpoczęto budować dopiero w 1993 roku. Jak zwykle w takich przypadkach, piętrzyły się problemy finansowe, brakowało materiałów budowlanych, itp. Od kilku lat trwała zbiórka potrzebnych pieniędzy i materiałów na ten cel. Akcję sprzedaży cegiełek zorganizowano m. in. podczas obchodów 25-lecia istnienia jednostki, które odbyły się w 1990 roku. Niestety, problemy finansowe nadal nękają miejscową straż pożarną. Z tego powodu do dzisiaj nie udało się wykończyć w całości budynku i oddać go do użytku. Pierwszy samochód strażacki otrzymali druhowie w lipcu 2000 roku z okazji 35-lecia istnienia OSP. Był to Żuk podarowany przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie. W 2006 roku wysłużonego Żuka zastąpiła Avia, którą przekazała strażakom z Woli Więcławskiej – komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

13 stycznia 2001 roku nadano jednostce statut. 

Wówczas w skali zarządu wchodzili: Eugeniusz Kołacz – prezes, Wiesław Burda – wiceprezes, Adolf Herian – sekretarz, Zenon Glaz – skarbnik i Jozef Klimek – gospodarz.


Do grona zasłużonych druhów zaliczają się: Stefan Glaz, Zenon Glaz i Eugeniusz Kołacz, natomiast na Wieczną Wartę odeszli już: Adolf Herian, Henryk Krzyworzeka, Stanisław Cupiał, Stanisław Włodarczyk, Stanisław Klimek, Piotr Krawczyk, Leopold Mucha, Czesław Krzyworzeka, Adam Dziarkowski, Marian Buczek, Jan Krawczyk, Kazimierz Dziarkowski, Bogusław Krzyworzeka oraz Daniel Nowak.