14°C
Wspaniałe powietrze!

26 maja 2026

Jubileusz 100 lat OSP Raciborowice

24 maja 2026  roku Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborowicach świętowała wyjątkowy jubileusz stulecia zaszczytnej służby, poświęcenia i gotowości do niesienia pomocy. Uroczyste obchody połączono z oficjalnym przekazaniem i poświęceniem nowoczesnego sprzętu ratowniczego.

Wydarzenie zainaugurował uroczysty przemarsz pododdziałów strażackich do kościoła pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach. Poprowadziła go Orkiestra Wieniawa, która zadbała o pełną oprawę muzyczną wydarzenia. W trakcie mszy świętej odprawionej w intencji strażaków, podziękowano ks. proboszczowi Rafałowi Ryczkowi za przyjęcie nominacji na Gminnego Kapelana OSP.

Następnie uczestnicy udali się na plac przed remizą, gdzie odbyła się oficjalna część apelu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Poseł na Sejm RP Andrzej Adamczyk, Wice Przewodniczący Rady Powiatu  Jarosław Raźny, Członkowie Zarządu Powiatu Krakowskiego Janusz Pasternak i Wojciech Bosak oraz Wójt Gminy Michałowice Daniel Gajoch. Obecni byli także Komendant PSP Arkadiusz Kielin, Przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu gminy Michałowice oraz gmin sąsiednich, a także Radni i Sołtysi z Gminy Michałowice.

Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka uhonorował jednostkę prestiżowym wyróżnieniem samorządowym – Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Polonia Minor. Ponadto zasłużonym druhom wręczono medale oraz odznaczenia za wieloletnią, pełną poświęcenia służbę i zaangażowanie w ochronę lokalnej społeczności. Nie zabrakło również symbolicznego wbicia pamiątkowych gwoździ w jubileuszową tablicę, dokonanego przez zaproszonych gości.

W trakcie uroczystości odbyło się także poświęcenie dwóch nowych wozów strażackich: Renault D16 GBA 3/16 oraz Renault Master GLBMrt 0,2/0,5. Pojazdy zakupione w ramach programu „Bezpieczna Małopolska”, będą od teraz służyć poprawie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Jubileusz 100-lecia OSP w Raciborowicach był doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim pokoleniom strażaków za ich bezinteresowny trud, odwagę oraz codzienne pielęgnowanie pięknej tradycji niesienia pomocy pod hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Pełna fotorelacja z wydarzenia tutaj

Strażacy w strojach galowychStrażacy w strojach galowychgrupa osóbStrażacy w strojach galowych przy wozach