Transport na szczepienia dla osób  niepełnosprawnych

Mobilny Punkt Szczepień w Michałowicach


W najbliższą niedzielę 12 września 2021 r. w godzinach 9.00-14.00 możecie Państwo skorzystać ze szczepienia przeciwko Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson w mobilnym punkcie szczepień zlokalizowanym w Urzędzie Gminy Michałowice. Szczepienia wykonywane będą przez zespół medyczny Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego „Kwitnąca” w Zagórzycach Dworskich.

Nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji (potrzebny jest tylko dowód osobisty).

Ze szczepień skorzystać mogą osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Uczniowie natomiast mogą być szczepieni szczepionką firmy Pfizer bezpośrednio w stacjonarnym punkcie szczepień na terenie ORO„Kwitnąca” w Zagórzycach Dworskich. W niedzielę, w mobilnym punkcie szczepień będzie można zarezerwować termin tego szczepienia.

Gmina Michałowice  realizuje zadanie pod nazwą „Transport osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych”.

Transport będzie zapewniony osobom:

- posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie „R” lub „N” lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami ( transport możliwy po okazaniu skanu/kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności).

- mającym trudności z samodzielnym dotarciem do punktów szczepień.


Osoby te będą mogły umówić się na transport do punktu szczepień za pośrednictwem numeru telefonu 573238628 dostępnym:

poniedziałek w godz. 8.00- 17.00,

wtorek - czwartek w godz. 8:00-16:00,

piątek w godz. 8.00-15.00.
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie ogłosił nabór placówek zainteresowanych utworzeniem dodatkowych zespołów szczepiących pacjentów przeciwko COVID-19 w miejscu ich zamieszkania. Będą one wsparciem dla już istniejących zespołów mobilnych, jakie powinien posiadać każdy populacyjny punkt szczepień.

 

Do tworzenia mobilnych zespołów szczepiących mogą zgłaszać się placówki, które nie prowadzą jeszcze populacyjnych szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo przysługuje tym lecznicom, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz tzw. szpitalom węzłowym, umieszczonym na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Personel, który może podać choremu szczepionkę chroniącą przed COVID-19 w miejscu jego zamieszkania, powinien zapewnić każdy populacyjny punkt szczepień. Tworzone właśnie dodatkowe zespoły mobilne będą uzupełnieniem dla tych już istniejących. Gęstsza siatka powstaje przede wszystkim z myślą o pacjentach z mniejszych gmin i miejscowości. Personel mobilnych zespołów szczepień odpowiada za podanie preparatów tym osobom, których stan zdrowia nie pozwala na pojawienie się w gabinecie lekarskim. Dotyczy to przede wszystkim obłożnie chorych np. pacjentów leżących. Pozostałym, którzy są w stanie opuścić dom, ale mają problem z transportem, wsparcie zapewniają samorządy lokalne.

Małopolski NFZ chce wyłonić sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiących: dwa w krakowskim obszarze metropolitalnym oraz po jednym w subregionie tarnowskim, sądeckim, podhalańskim i Małopolsce Zachodniej. Zgłoszenia są przyjmowane jeszcze do 3 lutego.

Za każde szczepienie pacjenta w domu przez zespół mobilny Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. Dla chorego szczepienie jest darmowe. Podawanie preparatów odbywa się zgodnie z kolejnością ustaloną w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie trwają szczepienia osób 70 plus.


15 stycznia rusza rejestracja szczepień przeciw wirusowi COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. W pierwszej kolejności szczepieni będą  seniorzy po 80. roku życia. Rejestracja na szczepienia dla tych osób potrwa do 21 stycznia 2021 r.

Natomiast osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia 2021 r. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.


Rejestracji można dokonać na trzy sposoby:


1.Zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię – 989 (osobiście lub poprosić kogoś bliskiego z rodziny). Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji trzeba wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.


2.Skontaktować się z wybranym punktem szczepień:

-MEDEA, Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Krakowska 229, Michałowice, tel.123885199

-KTMD, Poradnia chorób wewnętrznych, ul. Kwitnąca 3, Zagórzyce Dworskie, tel.691058777


3.Zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie Internetowego Konta Pacjenta.

W tym przypadku system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, osoba otrzyma powiadomienie SMS, a następnie przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. - Ostatni sposób rejestracji wymaga posiadania Profilu Zaufanego.

Więcej informacji na stronie:   www.gov.pl/szczepimysie


Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego gmina Michałowice będzie realizowała zadanie pod nazwą „Transport osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych”.

Transport będzie zapewniony osobom:

- posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie „R” lub „N” lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami ( transport możliwy po okazaniu skanu/kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności).

- mającym trudności z samodzielnym dotarciem do punktów szczepień.


Osoby te będą mogły umówić się na transport do punktu szczepień za pośrednictwem numeru telefonu 573238628 dostępnym:

poniedziałek w godz. 8.00- 17.00,

wtorek - czwartek w godz. 8:00-16:00,

piątek w godz. 8.00-15.00.

 

UWAGA!


Urząd Gminy Michałowice nie organizuje szczepień!


Na dowóz do punktu szczepień umawiamy się WYŁĄCZNIE w sytuacji gdy:

- mamy wyznaczony termin szczepienia;

- nie mamy możliwości dojazdu we własnym zakresie.

 

Umówienia dowozu należy dokonać niezwłocznie po wyznaczeniu terminu szczepienia