PIKNIK WOLNOŚCI – KADRÓWKA 2019

3 sierpnia godzina 15:30 - 4 sierpnia godzina 02:00


W tym roku już po raz piętnasty zapraszamy do Michałowic na Kadrówkę – Piknik Wolności.

3 sierpnia tego roku będzie zdecydowanie wyjątkowy dla mieszkańców oraz gości ponieważ będziemy świętować podwójny jubileusz, 15-lecie Kadrówki – Pikniku Wolności oraz 25-lecie Orkiestry Wieniawa.


Od czego się zaczęło?

Pretekstem do zorganizowania pierwszej edycji tego wydarzenia w roku 2004 była chęć upamiętnienia Przemarszu I Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku. Oprócz koncertów co roku 6 sierpnia o godzinie 9:45 odbywa się symboliczny przemarsz szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz uroczystości patriotyczne przy Obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych (przy trasie E77 na Warszawę) oraz w pięknym Dworze w Michałowicach, gdzie również w tym roku odbędą się występy artystyczne oraz piknik.


Co działo się podczas tych 15 edycji Kadrówki?

Kadrówka – Piknik Wolności to nie tylko obchody patriotyczne 6 sierpnia, ale również koncerty oraz wydarzenia towarzyszące organizowane zwykle w pierwszy weekend sierpnia. Co roku na gości czeka mnóstwo atrakcji, w programie do tej pory znalazły się m.in. pokazy taneczne, pirotechniczne, laserowe, tańczące fontanny, teatr ognia, rekonstrukcje historyczne, zawody strzeleckie, kabarety,  spektakle grup teatralnych oraz występy lokalnych artystów. Na naszej scenie wystąpiły m.in. Małgorzata Ostrowska, Sylwia Grzeszczak, Piersi, Verba, Mezo, Doniu, Liber, Katarzyna Wilk,  Zakopower, Lemon, Szymon Wydra, Katarzyna Kowalska, Andrzej Piaseczny, Bajm, Renata Przemyk, Varius Manx, Ewa Farna oraz artyści, którzy swoje największe przeboje zaśpiewali w niecodziennych aranżacjach z Orkiestrą Wieniawa: Krystyna Prońko, Alicja Majewska, Janusz Radek, Zbigniew Wodecki i Kayah.


15 jubileusz Kadrówki – Pikniku Wolności

W tym roku naszą sceną zawładnie plejada gwiazd! Wystąpią: Mateusz Ziółko oraz Orkiestra Wieniawa wraz z Sidneyem Polakiem, Nataszą Urbańską i Kamilem Bednarkiem. Koncerty poprzedzi  Letni Maraton Zumba pod chmurką z gośćmi specjalnymi: Sebastianem Scooby Nabielecem, Maciejem Sarnatem, Kamilem Nowakiem, Anną Szczepanek, Joanną Perlińską, Karolem Oszczudłowskim oraz Emilią Furman, na zakończenie zapraszamy na widowiskowy pokaz fajerwerków oraz dyskotekę pod gołym niebem.


Od 25 lat Orkiestra Wieniawa przełamuje stereotypowe oblicze orkiestr dętych w Polsce. Swoimi działaniami inspiruje inne zespoły do wychodzenia poza standardowe obszary działań. Łączy pokolenia, rodziny i lokalną społeczność, tworząc wyjątkowy zespół.

W naszej Gminie, a nawet w Polsce, Orkiestry Wieniawa nie trzeba przedstawiać. Mimo, że jest to zespół niezawodowy, to zachwyca swoim poziomem muzycznym i podejściem do muzykowania. Współpracowali z licznymi artystami: Zbigniewem Wodeckim, Marią Sadowską, Mateuszem Ziółko, Kayah czy Muńkiem Staszczykiem z zespołu T.Love oraz z światowej sławy kompozytorami.

3-go i 4-go sierpnia Orkiestra Wieniawa wystąpi z czterema gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Zagra w Michałowicach na Pikniku Wolności, a następnie – w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Ten jubileusz ma być kolejnym kamieniem milowym w historii orkiestry, punktem zwrotnym i symbolicznym, w którym chcemy pokazać dokonania ostatnich 25 lat – mówi Piotr Zając, prezes SIK Wieniawa. – Pragniemy wejść na kolejny muzyczny poziom, ćwicząc i prezentując nowy repertuar. Planujemy zagrać dwa koncerty i wystąpić przed prawie 7000 ludzi. Chcemy zaprezentować adeptów z Małej Wieniawy, którzy są najmłodszym pokoleniem tworzącym zespół.


Na motyw przewodni jubileuszu zespół wybrał „wielopokoleniowość”. Jak tłumaczy Jarosław Ignaszak, dyrygent orkiestry: Wieniawa to nie tylko zespół, ale i wielka rodzina, od najmłodszych – grających w Małej Wieniawie, po starszych i najstarszych – będących członkami Orkiestry Wieniawa, rodzicami, a nawet dziadkami muzyków.

Zespół zaprasza do wspólnego koncertowania różne gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które odzwierciedlą ideę łączenia pokoleń i trafią do różnych grup odbiorców.


W programie:
15.30 – Letni maraton ZUMBY pod chmurką
18.15 – Koncert Mateusza Ziółko z zespołem

19.30 –  wręczenie Nagród im. Tadeusza Strumiłły – Szumiący Dąb
20.00 – 25 lat łączenia pokoleń – Jubileusz Orkiestry Wieniawa – Koncert Orkiestry Wieniawa z udziałem: Sidneya Polaka, Nataszy Urbańskiej i Kamila Bednarka,
22.30 – Pokaz sztucznych ogni
23.00 – Dyskoteka
02.00 – Zakończenie imprezy


6 sierpnia 2019 r.
OBCHODY ROCZNICY PRZEMARSZU I KOMPANII KADROWEJ STRZELCÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO (1914-2019)
9.40 – Uroczysty Apel przy Obelisku – Michałowice-Komora, przy trasie E7
10.30 – Program artystyczny – Zespół dworsko-parkowy w Michałowicach