Jubileuszowa X edycja konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.Szanowni Państwo,

Według starego zwyczaju 15. sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny –zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Od 10 lat zajmujemy się przypominaniem odwiecznego zwyczaju, który uznajemy za niezwykle cenny dla człowieka XXI wieku. W tym roku Cudowna Moc Bukietów w Krakowie ma swój jubileusz dziesięciolecia.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. To przypomina starszym i uczy młodych, że natura oferuje nam skarby, jeśli tylko potrafimy z nich korzystać.Układanie bukietów jest okazją do edukacji botanicznej oraz doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla kościoła katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny obowiązek.

Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego województwa oraz turyści. Nie ma ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2019 r. o godz.14.00 na scenie głównej usytuowanej przy Małym Rynku w Krakowie. Bukiety konkursowe ocenianie będą w czterech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny; Profesjonalny bukiet florysty oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci.

Zachęcam wszystkich do przyrodniczej wycieczki po małopolskich łąkach. Uprzejmie proszę o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym.

Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.

Z poważaniem,


Liliana Sonik

Prezes ZarząduRegulamin Kraków2019.doc